Kultura

REDAKCJA
13 lutego 2024

Urzędnicy wręczyli „Złote Pręty Chełmińskie” [ZDJĘCIA]

Siostra Bronisława Majchrzycka wyróżniona Złotym Prętem Chełmińskim/ Fot. PITREX Siostra Bronisława Majchrzycka wyróżniona Złotym Prętem Chełmińskim/ Fot. PITREX

Złote Pręty Chełmińskie zostały ustanowione z okazji 790. rocznicy lokacji Chełmna. Są formą wyróżnienia za szczególne osiągnięcia na rzecz rozwoju i promocji miasta oraz społeczności lokalnej. Przyznała je kapituła złożona z urzędników.

Pręt Chełmiński – średniowieczny wzorzec miary, symbolicznie stał się miarą zaangażowania na rzecz rozwoju i promocji miasta oraz społeczności lokalnej. Statuetki dla laureatów zaprojektował chełmnian Jakub Kozłowski, a przyznane zostały w dziewięciu kateforiach: edukacja, gospodarka, kultura, ochrona środowiska, osobowość, promocja miasta, sport, wolontariat i działalność na rzecz drugiego człowieka, zdrowie.

Nominowani i laureaci "Złotych Prętów Chełmińskich"

Gala wręczenia nagród w I edycji odbyła się 11 lutego w Kinoteatrze Rondo.

Do „Złotych Prętów Chełmińskich” w kategorii EDUKACJA nominowani zostali:

  • STOWARZYSZENIE LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA CHEŁMNO - za wsparcie edukacyjne i organizacyjne, w tym doradztwo i szkolenia dla organizacji pozarządowych realizujących przedsięwzięcia dedykowane mieszkańcom miasta. Pomoc w prowadzeniu projektów dot. edukacji prozdrowotnej, ekologicznej czy kulturalnej oraz działania zmierzające do budowania i umacniania partnerstw między organizacjami oraz wspierania aktywności mieszkańców.
  • MONIKA WITKOWSKA - nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej w SP nr 2, pedagog specjalny w SP nr 1 oraz wychowawczyni w Świetlicy dla Dzieci i Młodzieży św. Wincentego a Paulo. Nominowana za realizację projektów dla dzieci i młodzieży z rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym i bezdomnością, zaangażowanie w akcje charytatywne na terenie miasta m.in. WOŚP i Szlachetną Paczkę, oraz w SP nr 2 – inicjatorka pomocy dla uchodźców. Zaangażowanie w organizację Perspektywy – 9 Hills Festival.

Nagrodę otrzymało: STOWARZYSZENIE LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA CHEŁMNO

Do „Złotych Prętów Chełmińskich” w kategorii GOSPODARKA nominowani zostali:

  • Firma Agro Sieć Sp. z o.o. - za wdrażanie i promowanie rozwiązań służących wspieraniu społeczności lokalnej poprzez wsparcie chełmińskiego sportu – zespołu tenisa stołowego Agro-Sieć LUKS Chełmno i Football Academy Chełmno oraz przedsięwzięć społeczno-kulturalnych – Perspektywy – 9 Hills Festival czy Ogólnopolskich Biegów Ulicznych Memoriał Jana Schmeltera.
  • Marek Motylewski - Szef Serwisu Technicznego w Mondi Świecie S.A. Nominowany za działania z zakresu Społecznej Odpowiedzialności Biznesu, kreatywne zaangażowanie w rozwój i planowanie inicjatyw społeczno-kulturalnych na terenie miasta, w tym m.in. Perspektywy – 9 Hills Festival. Włączanie się w realizację przedsięwzięć i promowanie w nich rozwiązań proekologicznych.

Nagrodę otrzymała: AGRO SIEĆ SP. Z O.O.

CZYTAJ TAKŻE: Kwiat Jabłoni. Walentynki w Chełmnie - mieście zakochanych [ZDJĘCIA]

Do „Złotych Prętów Chełmińskich” w kategorii KULTURA nominowani zostali:

  • Adam Jendryczka - za rekonstrukcję historycznej Sali Sądowej chełmińskiego ratusza. Dzięki skrupulatnym badaniom i kompleksowym pracom restauratorskim sala odzyskała pierwotny wygląd, w tym oryginalne elementy dekoracji malarskich datowanych na XVI i XVIII wiek, stając się istotnym elementem kulturowego dziedzictwa regionu oraz promocji miasta.
  • Anna Soborska-Zielińska - za realizację publikacji popularnonaukowej „Trzy pokolenia artystów malarzy z Chełmna. Jan, Antoni i Irena Piotrowiczowie” w 100. rocznicę śmierci Antoniego Piotrowicza i 790. rocznicę lokacji Chełmna. Publikacja dostarcza nowych i nieznanych dotąd informacji o rodzinie chełmińskich artystów oraz środowiska artystycznego miasta.
  • Michał Rajewski - za organizację Ogólnopolskiego Turnieju Chórów o Kryształowe Serce Chełmińskiej Jesieni oraz Ogólnopolskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek w Chełmnie, działalność koncertową prowadzonego Chóru Cantorum, reprezentowanie miasta na ponad 100 festiwalach muzycznych w kraju i za granicą.
  • Stowarzyszenie Muzyka, Edukacja, Rozwój - za poszerzanie oferty muzycznej na terenie miasta – realizację koncertów „Zimowe historie” oraz „Polskie Tańce i Pieśni”, pobudzanie ciekawości i wrażliwości muzycznej u najmłodszych słuchaczy oraz działania z zakresu edukacji muzycznej.
  • Zespół Pieśni i Tańca „Pomorze” - za 45 lat działalności na rzecz społeczności lokalnej oraz promocji miasta. Ożywanie i popularyzację polskiego folkloru, promowanie Chełmna i regionu podczas licznych koncertów w kraju i za granicą, organizację miejskich wydarzeń (w tym Międzynarodowych Spotkań z Folklorem czy Nocy Świętojańskiej). W 2023 roku zespół zorganizował i uświetnił kilkadziesiąt przedsięwzięć kulturalnych na terenie miasta.

Nagrodę otrzymał: ZESPOŁ PIEŚCI I TAŃCA „POMORZE” 

Do „Złotych Prętów Chełmińskich” w kategorii OCHRONA ŚRODOWISKA nominowani zostali:

  • EkoLedzy, w składzie: Julia Bagińska, Agata Forney, Igor Grzeszczak, Wiktor Kulewski - za zaangażowanie w realizację działań z zakresu ochrony środowiska, w tym m.in. Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, wydarzeń w ramach Międzynarodowego Dnia Ziemi, czy ekologicznych Bram Czasu w ramach Perspektywy – 9 Hills Festival. Popularyzację wiedzy o ochronie środowiska i promowanie zachowań proekologicznych.
  • Iwona Szerechan-Mitura - za działalność w ramach wolontariatu na rzecz bezdomnych i krzywdzonych zwierząt. Działania społeczne w świeckim schronisku, organizację kampanii adopcyjnych i domów tymczasowych. Realizację działań edukacyjnych w chełmińskich szkołach, zwiększających świadomość odpowiedzialności za zwierzęta domowe. Iwona Szerechan-Mitura to również członkini zawiązującego się w Chełmnie Stowarzyszenia „Z łapą na sercu”.

Nagrodę otrzymała: IWONA SZERECHAN-MITURA

Do „Złotych Prętów Chełmińskich” w kategorii OSOBOWOŚĆ nominowani zostali:

  • Wojciech Dajewski - prezes i trener drużyny Stowarzyszenia Sportów Wodnych DRAGON w Chełmnie. Nominowany za opiekę trenerską i organizację zawodów rangi Mistrzostw Polski w Chełmnie – największej amatorskiej imprezy w kategorii sport drużynowy w regionie. W 2023 roku drużyna Dragonów wywalczyła 5 medali Mistrzostw Polski w wyścigach łodzi smoczych, stowarzyszenie zorganizowało ponadto XVIII Długodystansowe Mistrzostwa Łodzi Smoczych, a także XVI Chełmińskie Regaty Łodzi Smoczych, przyczyniając się do promocji Chełmna.
  • Władysław Flieger - chełmiński przewodnik, popularyzator historii miasta i regionu. Nominowany przez Klub 3. Pułku Saperów w Chełmnie za promowanie historii miasta i garnizonu chełmińskiego, realizację spacerów historycznych dla żołnierzy Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej oraz lekcji historycznych dla dzieci i młodzieży. Prowadzenie Koła Miłośników Garnizonu Chełmińskiego.
  • Mieczysław Majewski - przewodniczący słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chełmnie oraz Chełmińskiej Rady Seniorów, prezes zarządu ROD „Słoneczna Dolina” w Chełmnie. Nominowany za zaangażowanie i oddanie sprawom środowiska senioralnego w Chełmnie, koordynację działań Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Chełmińskiej Rady Seniorów, organizację licznych wydarzeń i aktywności seniorów, obejmujących wykłady, wyjazdy kulturalne, rehabilitacyjne oraz wycieczki krajoznawcze. Za zaangażowanie na rzecz rozwoju ROD „Słoneczka Dolina”.

Nagrodę otrzymał: MIECZYSŁAW MAJEWSKI

Do „Złotych Prętów Chełmińskich” w kategorii PROMOCJA MIASTA nominowani zostali:

  • Anna Grzeszna-Kozikowska - kustosz Muzeum Ziemi Chełmińskiej, prezes Koła Przewodników PTTK w Chełmnie. Nominowana za działalność na rzecz promocji Chełmna, w tym zainicjowanie „Spacerków po Chełmnie”, realizację wystaw, wydarzeń, działania w ramach Koła Przewodników PTTK oraz Społecznego Komitetu Opieki nad Grobami Zasłużonych Chełmnian.
  • Chór Collegium Cantorum z Chełmna - za promocję Chełmna poprzez organizację i udział w wydarzeniach kulturalnych o zasięgu miejskim, wojewódzkim i ogólnopolskim. Za organizację w 2023 roku XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek oraz XIX Ogólnopolskiego Turnieju Chórów o Kryształowe Serce Chełmińskiej Jesieni, ściągających do miasta kilkadziesiąt chórów z całej Polski.
  • Kapela Chełmińska - za pionierskie odtworzenie na podstawie zachowanej dokumentacji muzyki Ziemi Chełmińskiej, nagranie płyty „Od wsi do wsi”, promocję Chełmna oraz tradycji muzycznej Ziemi Chełmińskiej podczas wydarzeń w mieście, województwie i kraju. Za wkład w rozwój tożsamości lokalnej.

Nagrodę otrzymał: CHÓR COLLEGIUM CANTORUM

CZYTAJ TAKŻE: Finał WOŚP w Chełmnie. Ponad 200 tys. zł na zdrowie!

Do „Złotych Prętów Chełmińskich” w kategorii SPORT nominowani zostali:

  • Zenon Lewański - za rozwój oraz popularyzację kajakarstwa w Chełmnie w latach 1983-2023. Opiekę trenerską nad zawodnikami reprezentujących miasto i kraj na arenie międzynarodowej. Za dorobek trenerski w postaci 40 medali zawodów rangi mistrzowskiej, w tym Mistrzostw Europu, Pucharu Świata w kajakarstwie klasycznym.
  • Stowarzyszenie Sportów Wodnych DRAGON - za zdobycie 5 medali Mistrzostw Polski w wyścigach łodzi smoczych, zorganizowanie XVIII Otwartych Długodystansowych Mistrzostw Polski Łodzi Smoczych oraz XVI Regat Łodzi Smoczych w Chełmnie. Za popularyzowanie aktywności fizycznej oraz promocję miasta.
  • Natalia Walecka - kolarka, zawodniczka ALKS „Stal” Grudziądz, za zdobycie w 2023 roku 6 medali Mistrzostw Polski, w tym 4 złotych i 2 brązowych. Promocję Chełmna poprzez udział w licznych zawodach kolarskich na terenie kraju i za granicą.

Nagrodę otrzymał: ZENON LEWAŃSKI

Do „Złotych Prętów Chełmińskich” w kategorii WOLONTARIAT I DZIAŁALNOŚĆ NA RZECZ DRUGIEGO CZŁOWIEKA nominowani zostali:

  • Magdalena Gołuńska- za organizację i współrealizację w licznych wydarzeń charytatywnych na terenie miasta m.in. w finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i Szlachetnej Paczce. Za działania prowadzone z wolontariuszami podczas Perspektywy – 9 Hills Festival.
  • Siostra Bronisława Majchrzycka - za codzienną służbę na rzecz osób bezdomnych i zagrożonych wykluczeniem społecznym. Prowadzenie do 2023 roku Centrum Przeciwdziałania Wykluczeniu Społecznemu. Pomoc osobom w trudnej sytuacji materialnej oraz zmagającymi się z uzależnieniami, u których holistyczne wsparcie Siostry Bronisławy w wielu przypadkach rozbudzało motywację do zmiany życia i stawania się aktywnymi członkami społeczności lokalnej.
  • Elżbieta Przykucka - za działalność wolontariacką, realizację projektów i samodzielne pozyskiwanie środków na rzecz środowiska seniorskiego w Chełmnie. Aktywizację i tworzenie oferty kulturalnej dla seniorów poprzez działania Fundacji Rodzina Przymierza m.in. organizację warsztatów i wyjazdów. Przedsięwzięcia sprzyjające integracji środowiska i budowania więzi społecznych.
  • Szlachetna Paczka Powiatu Chełmińskiego z liderką Pauliną Bargiel - za niesioną pomoc rodzinom zamieszkałym na terenie Chełmna i w sąsiednich gminach, którą co roku w ramach Szlachetnej Paczki otrzymuje ponad 30 potrzebujących – nie tylko osoby starsze, schorowane i samotne, ale często rodziny wielodzietne. W Szlachetnej Paczce w Chełmnie na stałe działa zespół 12 wolontariuszy.

Nagrodę otrzymała: SIOSTRA BRONISŁAWA MAJCHRZYCKA

Do „Złotych Prętów Chełmińskich” w kategorii ZDROWIE nominowani zostali:

  • Alicja Soborska - za minione w 2023 roku 60-lecie pracy na rzecz społeczności lokalnej w Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Chełmnie. W 1977 roku Alicja Soborska została ordynatorem Oddziału Wewnętrznego I. Funkcję tę pełniła aż przez 26 lat. Po likwidacji Oddziału rozpoczęła pracę w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym, który powstał w 2005 roku i tu pracuje do dnia dzisiejszego. Pacjentów przyjmuje także w Poradni Ogólnej. Przez 60 lat pracy spod jej opieki wyszło wielu asystentów i starszych asystentów w dziedzinie chorób wewnętrznych.
  • Grupa nieformalna FOCZKI I MORSY CHEŁMNO - za promocję zdrowego trybu życia poprzez systematyczne kąpiele w Jeziorze Starogrodzkim, aktywne włączanie się w realizację miejskich wydarzeń sportowo-kulturalnych, przyczyniając się do promocji miasta – także podczas zlotów m.in. Międzynarodowego Zlotu Morsów w Mielnie.

Nagrodę otrzymała: ALICJA SOBORSKA

CZYTAJ TAKŻE: Wielki tort i koncerty. Chełmno obchodzi urodziny [ZDJĘCIA I ŻYCZENIA]

Kapituła „Złotych Prętów Chełmińskich” obradowała w składzie:

  • Magdalena Ludwikowska, dyrektorka Centrum Obsługi Placówek Oświatowych w Chełmnie, kategoria EDUKACJA,
  • Hanna Grochowska – przedsiębiorczyni, członkini zarządu Chełmińskiej Rady Biznesu, kategoria GOSPODARKA,
  • Kamila Cieślewicz – dyrektorka Chełmińskiego Domu Kultury, kategoria KULTURA,
  • Katarzyna Grzeszczak – inspektorka ds. ochrony środowiska Urzędu Miasta Chełmna, kategoria OCHRONA ŚRODOWISKA,
  • Klaudia Peplińska - specjalistka ds. promocji i komunikacji społecznej Urzędu Miasta Chełmna, kategoria OSOBOWOŚĆ (przewodnicząca komisji),
  • Elżbieta Pawelec – specjalistka ds. promocji turystycznej Urzędu Miasta Chełmna, kategoria PROMOCJA MIASTA,
  • Miłosz Lippki – specjalista ds. sportu Urzędu Miasta Chełmna, kategoria SPORT,
  • Eliza Rokita – dyrektorka Miejskiego Ośrodka pomocy Społecznej, kategoria WOLONTARIAT I DZIAŁALNOŚĆ NA RZECZ DRUGIEGO CZŁOWIEKA,
  • Tomasz Krzysztyniak – przewodniczący Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Toruniu, kategoria ZDROWIE.

Galę wręczenia Nagród uświetnili Patrycja Błaszak Bieńkuńska i Raffa Quartet.

Patrycja Błaszak-Bieńkuńska - chełmnianka, skrzypaczka, solistka i kameralistka. Absolwentka z wyróżnieniem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i Norweskiej Akademii Muzycznej w Oslo. Czynnie współpracująca z wybitnymi profesorami, filharmoniami i zespołami kameralnymi. Laureatka i finalistka europejskich konkursów i festiwali. W 2018 roku ukończyła dwuletnie stypendium Filharmonii w Oslo, w której nadal czynnie współpracuje z najwybitniejszymi dyrygentami i solistami z całego świata.

Raffa Quartet powstał w 2013 r. by połączyć doświadczenia młodych muzyków z różnych środowisk artystycznych, związanych z Toruniem i Bydgoszczą oraz stworzyć możliwości rozwoju na gruncie muzyki kameralnej. Muzycy skupieni są wokół Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej oraz bydgoskiej Orkiestry Opery Nova. Artyści w swoim repertuarze sięgają zarówno po dzieła klasyków gatunku jak i współczesne kompozycje, nieustannie poszukując ciekawych rozwiązań brzmieniowych. W 2016 r. artyści otrzymali Stypendium Artystyczne Prezydenta Miasta Bydgoszczy. Pod koniec 2022 roku w ramach Stypendium Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego dokonali nagrania płyty z kwartetami smyczkowymi Szymona Laksa i i Borysa Latoszyńskiego.

 

Już głosowałeś!

Komentarze (0)

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 3.141.8.247

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.
×

Niezbędne pliki cookie

Te pliki cookie są niezbędne do działania strony i nie można ich wyłączyć. Służą na przykład do utrzymania zawartości koszyka użytkownika. Możesz ustawić przeglądarkę tak, aby blokowała te pliki cookie, ale wtedy strona nie będzie działała poprawnie. Te pliki cookie pozwalają na identyfikację np. osób zalogowanych.

Zawsze
aktywne

Analityczne pliki cookie

Te pliki cookie pozwalają liczyć wizyty i źródła ruchu. Dzięki tym plikom wiadomo, które strony są bardziej popularne i w jaki sposób poruszają się odwiedzający stronę. Wszystkie informacje gromadzone przez te pliki cookie są anonimowe.